Jak co roku od stycznia możemy spodziewać się nowych przepisów – w tym także w ruchu drogowym. Aby jednak niewiedza nie doprowadziła do nieprzyjemnych konsekwencji, warto zapoznać się ze zmianami jak najszybciej. Co przygotował dla nas ustawodawca na rok 2023?
Najważniejsze zmiany w prawie dla kierowców
Niezależnie od tego, czy poruszasz się własnym samochodem, czy korzystasz z usług wypożyczalni, musisz być na bieżąco z przepisami. Oto najważniejsze zmiany, jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2023 albo wprowadzone będą lada moment.
- Coroczny przegląd techniczny pojazdu będzie musiał być udokumentowany za pomocą zdjęć. Diagnosta oprócz standardowych czynności zobowiązany jest do dołączenia fotografii zgodnie z opisanym schematem. Z założenia ma to wyeliminować proceder przedłużania ważności pieczątki bez przeprowadzania badań.
- Z uwagi na wzrost minimalnego wynagrodzenia podniesiona zostaje również kwota kary za spóźnienie z wykupieniem OC pojazdu.
- Więcej zapłacą także spóźnialscy zobowiązani do złożenia deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego, np. po kupnie samochodu.
- Wprowadzone zostaną opłaty za korzystanie z nowszych odcinków autostrad – najpierw obowiązywać będą kierowców ciężarówek, dopiero później dołączą do nich osobówki.
- W zależności od województwa więcej będzie kosztować przystąpienie do egzaminów na prawo jazdy w WORD. Decyzja co do dokładnej kwoty zapadnie w sejmikach wojewódzkich.
- Nietrzeźwy kierowca, który spowoduje wypadek na drodze skutkujący ciężkimi obrażeniami albo nawet śmiercią, będzie musiał liczyć się z karą do 16 lat pozbawienia wolności (do tej pory maksymalnie było to 12 lat).
- Na koniec roku ustawodawca zaplanował wprowadzić przepis, w myśl którego kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu (co najmniej 1,5 promila w przypadku kontroli albo 0,5 promila w sytuacji spowodowania wypadku), będzie musiał pożegnać się ze swoim samochodem. Nowelizacja precyzuje także losy pojazdu będącego własnością dwóch właścicieli.
- Od stycznia obowiązuje nowy, surowszy taryfikator mandatów. Za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h grozi mandat 2500 zł.
- Za pojedyncze wykroczenia na drodze otrzymać można więcej punktów karnych, w tym za te najpoważniejsze jednorazowo grozi ich aż 15.
- Chcąc przerejestrować auto, można zachować tablice rejestracyjne (niezależnie od miejsca zamieszkania nowego właściciela).
- Przy rejestracji nie są już obowiązkowe karta pojazdu i naklejka kontrolna.
- Od 17 września należy liczyć się z warunkami tzw. recydywy dla kierowców. Oznacza to, że jeśli po raz kolejny zostaniesz ukarany za to samo wykroczenie w przeciągu 2 lat, zapłacisz mandat w dwukrotnie wyższej kwocie.
Planujesz krótki służbowy pobyt w Warszawie? Cenisz sobie niezależność, dlatego korzystanie z taksówek nie wchodzi w grę? Zapraszamy do wypożyczalni samochodów – podstawimy wybrane przez Ciebie auto na przykład na parking przy lotnisku Chopina albo Modlin.