Obserwując flotę wystawioną w salonach dealerów, ale też reklamy telewizyjne, zastanawiasz się, dlaczego prawie wszystkie nowe samochody to niemal identycznie wyglądające SUV-y? To efekt mody, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, jednak jej źródłem wcale nie są kwestie czysto estetyczne, a sposób na omijanie tamtejszych restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji spalin i norm zderzeniowych.
Samochody “niepasażerskie”, czyli odpowiedź na amerykańskie potrzeby
Zacznijmy od tego, że rynek samochodowy w USA a w Europie czy Azji to dwa zupełnie różne światy z uwagi na kompletnie odmienne warunki. Ogromne odległości i rozległe bezdroża sprawiły, że Amerykę zdominowały ogromne pick-upy oraz inne masywne pojazdy, podczas gdy po drugiej stronie Atlantyku auta muszą być w miarę kompaktowe, by zmieścić się na europejskich drogach i w ciasnych parkingach wypełnionych po brzegi. Z tego względu Amerykanie podzielili pojazdy na dwie kategorie: samochody pasażerskie oraz samochody niepasażerskie.
Do tej pierwszej grupy zaliczyć można wszystkie zwykłe, miejskie auta, które spotkać można w Europie. Natomiast druga grupa obejmuje pojazdy podlegające mniej restrykcyjnym przepisom – kampery, pick-upy, auta terenowe oraz SUV-y. Zgodnie z amerykańskimi przepisami samochody niepasażerskie muszą spełniać ściśle określone kryteria techniczne, które określają między innymi prześwit (odległość między podwoziem a nawierzchnią, która musi wynosić co najmniej 20 cm), wykrzyżowanie osi, kąty natarcia itd. Norma nie wymaga jednak napędu 4×4, dzięki czemu do tej kategorii mogą załapać się nie tylko terenówki, ale też inne pojazdy o masie ponad 2,7 tony.
Czy za popularnością SUV-ów przemawiają wyłącznie amerykańskie przepisy?
Przepisy i normy stanowiły pewnego rodzaju furtkę dla producentów samochodów na rynek amerykański, jednak SUV-y nie byłyby produkowane na tak dużą skalę (w tym również na pozostałe rynki), gdyby nie cieszyły się popularnością na rodzimej ziemi. Amerykanie pokochali możliwość dojechania dosłownie wszędzie, niezależnie od warunków nawierzchni, wygodę, zmieszczenie większej liczby pasażerów niż w pick-upie, ale też skojarzenia z aktywnym stylem życia. Również Europejczycy i Azjaci przekonali się do SUV-ów, ponieważ dzięki opływowym kształtom samochody te zużywają nieco mniej paliwa, co wprost przekłada się na oszczędności. Można prognozować, że wraz z postępem elektryfikacji napędów samochodowych ta tendencja jeszcze bardziej wzrośnie, bo zwiększy się potrzeba oszczędzania wygenerowanej energii, a tym samym auta będą miały jeszcze bardziej aerodynamiczne kształty, by możliwe było pokonanie większych odległości bez ładowania.
Potrzebujesz samochodu, by po przylocie na Okęcie lub Modlin sprawnie poruszać się po Warszawie? Sprawdź ofertę naszej wypożyczalni i zarezerwuj wybrany model – dostępne są auta benzynowe oraz hybrydowe. Zapraszamy do WCR!