Dziś coraz więcej kierowców rozglądających za samochodami na wynajem lub sprzedaż zadaje sobie pytanie: automat czy manual? Co ciekawe, praktycznie wyłącznie w Europie istnieje ten problem, bo tylko na starym kontynencie masowo wciąż wykorzystuje się manualne skrzynie biegów, co może wynikać z przywiązania do tradycji. Amerykanie, Azjaci czy Australijczycy natomiast już dawno docenili zalety skrzyń automatycznych i to właśnie to rozwiązanie jest tam znacznie popularniejsze. Czym się różni prowadzenie auta w zależności od rodzaju skrzyni? Dlaczego cały świat, z wyjątkiem Europy, pokochał automaty?
Podstawowe wady manualnej skrzyni biegów
Nauka jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów to wciąż koszmar wielu początkujących kierowców – praktycznie tylko w Europie uzyskanie prawa jazdy wiąże się z koniecznością zdobycia tej umiejętności. Podczas jazd szkoleniowych i w pierwszych latach po zdobyciu uprawnień nietrudno o takie błędy jak nieprawidłowe wrzucanie biegów, co przy częstych pomyłkach może szybko doprowadzić do zniszczenia skrzyni. Dla wielu młodych kierowców wyzwaniem jest sam akt zmiany biegu, zwłaszcza na ruchliwych, zakorkowanych drogach, a nawet chwilowa koncentracja na jednej czynności sprawia, że o wiele mniej uwagi poświęcamy temu, co dzieje się wokół pojazdu. Czy skrzynia automatyczna pozwala zapomnieć o tych problemach?
Najważniejsze zalety prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów
W istocie, automatyczna skrzynia biegów pozwala zapomnieć o wspomnianych problemach. Najważniejsze informacje o prowadzeniu auta z automatem:
- samochód za kierowcę zmienia biegi, tym samym chroni sam siebie przed częstymi błędami początkujących,
- dzięki automatycznej zmianie biegów kierowca może 100% uwagi poświęcić bezpiecznemu prowadzeniu auta (początkujący często muszą wspomagać się zerkaniem na dźwignię),
- w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów inaczej korzysta się z pedałów – nie używa się lewej nogi, a gaz i hamulec obsługujemy prawą nogą. W przypadku przesiadania się z auta z manualną skrzynią do automatu kierowcy często z przyzwyczajenia próbują wciskać sprzęgło, w efekcie lewą nogą trafiając na hamulec, co może doprowadzić do gwałtownego hamowania;
- początkującym kierowcom bardzo trudno jest opanować koordynację pomiędzy sprzęgłem, dźwignią zmiany biegów oraz pedałami. Wiele godzin nauki poświęca się szlifowaniu tej podstawowej umiejętności, a mniej czasu zostaje na to, co choć nie jest obowiązkowe, to bywa bardzo przydatne (np. zmiana koła, tankowanie itp.).
Dobrą wiadomością dla polskich kierowców jest to, że obsługa manualnej skrzyni biegów jest właściwie potrzebna tylko do zdania egzaminu na prawo jazdy, bo na rynku dostępne są pojazdy również w wersji z automatem. Sprawdź cennik naszej wypożyczalni aut w Warszawie i zarezerwuj wybrany model z automatyczną skrzynią biegów, by wygodnie przemieszczać się po stolicy.